Ciekawe informacje na temat zlecenia
Ten dwupłaszczowy naziemny zbiornik gigant ma aż 100 m3 pojemności oraz imponującej długości (aż 17 m) i średnicy (2900 mm). Jest to jeden z tych produktów opuszczających nasz zakład produkcyjny, który zaskakuje swoimi rozmiarami. Z tego powodu w czasie jego produkcji mówiliśmy o nim „projekt bestia” 🙂 Tego typu zlecenia to także duże wyzwania logistyczne, szczególnie jeśli wykonany przez Grupę Ekonstal zbiornik ma trafić do odbiorcy zlokalizowanego w innym europejskim kraju, który od Polski dzieli dodatkowo morze.
Zbiornik mieści w sobie aż pięć komór, służących do magazynowania:
- clear diesela,
- coloured diesela,
- HVO 100,
- benzyny,
- AdBlue.
Komorę na płyn AdBlue zaizolowaliśmy wełną mineralną oraz płytą alucynkową. Znajduje się w niej specjalna grzałka, zabezpieczająca przechowywaną substancję przed spadkami temperatur, które mogłyby spowodować krystalizację. Rurociąg wyprowadzony z komory na płyn AdBlue został zaizolowany cieplnie. Dodatkowo zastosowaliśmy także kabel grzewczy. Każda z komór wyposażona jest w mechaniczny zawór przeciwprzepełnieniowy oraz mechaniczny zawór zwrotny. Dodatkowo zastosowaliśmy także system detekcji wycieków w przestrzeni międzypłaszczowej.
Nie tylko znaczące rozmiary sprawiają, że z przyjemnością chwalimy się tym zleceniem. Na niektóre z elementów konstrukcyjnych wpłynęła w tym przypadku nietypowa docelowa lokalizacja zbiornika. Specyficzne uwarunkowania po stronie Klienta sprawiły, że „bestia” musiała być posadowiona tuż przy samej linii brzegowej. To sprawia, że od strony lądu jest swobodny dostęp tylko do jednej z dennic – przeciwległy koniec zbiornika jest tuż przy lustrze wody. Wymusiło to więc zastosowanie nietypowego rozwiązania, które polegało na wyprowadzeniu rurociągów wraz z fillboxem i pompą załadowczą na tę dennicę, która znajduje się od strony lądu. W przedniej części zbiornika zamontowaliśmy także drabinę, umożliwiającą wejście na podest i swobodny dostęp do włazów i rurociągów.