Sześć wyprodukowanych przez Ekonstal zbiorników przeznaczonych do magazynowania oleju napędowego, stanie się wkrótce integralnym elementem modernizowanej bazy paliwowej, znajdującej się na terenie Polskiej Stacji Antarktycznej. Będą one wykorzystywane do zasilania zarówno budynków, jak też m.in. agregatów, pojazdów lądowych oraz wodnych. Misja Antarktyka – rozpoczęta w 2020 roku – zakłada nie tylko wybudowanie nowego, trzykondygnacyjnego gmachu mającego służyć docelowo blisko czterdziestu członkom polskich wypraw badawczych, ale także przebudowę i wymianę instalacji paliwowej. Ma ona strategiczne znaczenie dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania zarówno pod kątem transportu i logistyki, jak też zasilania obiektów w energię.
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego położona jest nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego. Rejon ten nazywany jest często naukowym zagłębiem ze względu na to, że znajdują się tam bazy naukowe aż 9 krajów, w tym Chin, Peru, Chile, Argentyny czy Korei Południowej. Polska stacja badawcza to jednostka całoroczna. Powstała w 1977 roku jako baza dla rybaków, by stać się później wyłącznie placówką naukową. Zapewnia wsparcie logistyczne i techniczne dla grup naukowych, które trafiają do tego zakątka świata, by prowadzić badania m.in. z zakresu biologii, ekologii, meteorologii, oceanografii czy sejsmologii.
W 2020 roku – po blisko pół wieku eksploatacji kompleksu składającego się z 14 wysłużonych już budynków – rozpoczęto wielki projekt związany z modernizacją polskiej placówki badawczej. Decyzja taka zapadła z wielu względów. Specyficzne warunki klimatyczne wpływające na tempo eksploatacji, erozja linii brzegowej, w wyniku której morze dochodzi w niektórych momentach na metr do budynku głównego, konieczność dostosowania infrastruktury i zaplecza do wymagań XXI wieku, to tylko niektóre z nich.
Generalnym wykonawcą w zakresie modernizacji bazy i instalacji paliwowej są firmy Mestrole Polska sp. z o.o. i Sevitel Sp. z o.o., przy współpracy z którymi Grupa Ekonstal wykonała i dostarczyła zbiorniki na olej napędowy, wykonane ze stali wg projektu wskazującego ściśle zdefiniowane parametry. Pięć z nich to jednokomorowe, dwupłaszczowe zbiorniki walcowe o osi poziomej, o pojemnościach odpowiednio 20 m3 (trzy sztuki), 10 m3 oraz 6 m3. Szósty jednokomorowy zbiornik, mogący pomieścić do 6 m3 oleju napędowego, jest jednopłaszczowy i został przystosowany do celów transportowych. Jest zamontowany na specjalnym podwoziu, dzięki czemu po przyczepieniu do ciągnika rolniczego może służyć do transportu oleju opałowego pomiędzy obiektami. Ma to szczególne znaczenie ze względu na warunki klimatyczne i geologiczne, uniemożliwiające wykonania instalacji rurociągowej. Obok modernizacji systemu paliwowego, w ramach inwestycji wdrożone zostaną nowe technologie, odpowiedzialne m.in. za dostarczanie prądu i oczyszczanie ścieków.
Koniec realizacji, początkowo planowany na 2024 rok, zgodnie z zapowiedziami dr Dariusza Puczko – koordynatora przebudowy – przesunie się na 2025 rok. Wówczas to polska „nieformalna ambasada” na tym niezamieszkanym kontynencie zyska zupełnie nowy wygląd oraz funkcjonalność. Cieszymy się, że Grupa Ekonstal może być częścią tego projektu i w ten sposób dokładać swoją cegiełkę do zapewnienia powodzenia prowadzonych prac naukowo-badawczych.