Zabezpieczenie antykorozyjne metali jest jednym z najważniejszych procesów w infrastrukturze przemysłowej. Szacuje się, że roczne straty z tytułu korozji na świecie wynoszą ponad 2 biliony dolarów. Należy jednak pamiętać, że straty te nie mają wyłącznie charakteru estetycznego. Przede wszystkim, degradacja metali ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo oraz niezawodność konstrukcji i urządzeń. Na szczęście duża wiedza o przyczynach i rodzajach korozji pozwala nam na wybór właściwych praktyk i sposobów ochrony.
Czym jest korozja?
Korozja to proces, w wyniku którego metale ulegają degradacji na skutek wchodzenia w reakcje chemiczne z otoczeniem. W przypadku stali (tj. materiału, z którego Grupa Ekonstal produkuje oferowane przez siebie zbiorniki) proces ten polega na reakcji żelaza zawartego w stali z tlenem i wodą. Prowadzi to powstawania tlenków żelaza (rdzy) na powierzchni, co nie tylko powoduje obniżenie estetyki produktów wykonanych ze stali, ale także może stwarzać zagrożenie środowiskowe, co ma istotne znaczenie np. w przypadku zbiorników służących do magazynowania różnego rodzaju substancji żrących, trujących czy chemicznych.
Proces korozji stali jest złożony i może być wywołany różnymi przyczynami. Zaliczyć do nich można m.in.:
- kontakt z wilgocią (pochodzącą z wody, powietrza i innych substancji), która przyspiesza reakcje chemiczne,
- kontakt z substancjami korozyjnymi, obecnymi w kwaśnym lub zasadowym środowisku,
- kontakt z solą obecną np. na obszarach nadmorskich lub w środowisku przemysłowym, gdzie jest stosowana jako środek przeciwoblodzeniowy,
- kontakt z różnymi substancjami organicznymi, sprzyjającymi procesom korozyjnym,
- uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania czy otarcia, które powodują uszkodzenie powłok antykorozyjnych na powierzchni stali,
- obecność zanieczyszczeń, takich jak pył, smog czy oleje.
Korozja zbiorników stalowych – możliwe skutki i konsekwencje
Procesy korozyjne mogą mieć wiele skutków, zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych. Oto kilka z nich:
- Najważniejszym skutkiem korozji jest utrata grubości i wytrzymałości stali. Pojawiająca się na powierzchni stali rdza osłabia jej strukturę oraz powoduje utratę pierwotnych właściwości. Korozja może prowadzić do pęknięć zbiornika, co grozi wyciekiem substancji, jakie są w nim magazynowane.
- Korozja co powoduje szybsze zużycie produktów wykonanych z tego materiału, a zatem konieczność wymiany zbiornika może pojawić się wcześniej, niż zakłada to przewidywany okres jego eksploatacji.
- Korozja może wpłynąć na jakość przechowywanych w zbiorniku substancji, ponieważ rdza może zmieniać ich skład chemiczny.
- Korozja, wywołane nią uszkodzenia zbiorników i w konsekwencji wyciek mogą stanowić zagrożenie dla środowiska i funkcjonujących w nim ludzi
- Koszty naprawy zbiorników, które uległy korozji, mogą znacząco wpłynąć na poziom kosztów działalności przedsiębiorstwa i negatywnie wpłynąć na jego wynik finansowy.
Ochrona antykorozyjna – czym jest i po co się ją stosuje
Zazwyczaj ochrona antykorozyjna kojarzy się z farbami. Jest to jednak zagadnienie znacznie szersze, łączące w sobie wiele technik ochronno-zapobiegawczych. Do najważniejszych z nich należą:
- dobór odpowiednich materiałów,
- dobór powłok ochronnych,
- badania laboratoryjne,
- monitorowanie istniejących systemów,
- analiza warunków eksploatacji.
Spełniając zatem określone wymagania należy odnieść się do wielu uwarunkowań zewnętrznych, mających bezpośredni wpływ na zakres stosowanej ochrony. We współczesnym świecie rozwój i skomplikowanie procesów wytwórczych, np. w przemyśle chemicznym czy petrochemicznym narzucają także nowe rygorystyczne wymagania odnośnie własności powłok wewnętrznych. W tym celu wykorzystywane są specjalne systemy chroniące przed niszczącym działaniem magazynowanych w zbiornikach substancji chemicznych. Analiza rodzaju i warunków magazynowania medium w takim przypadku jest kluczowa.
Co robimy, by zapewnić jak najbardziej skuteczną ochronę antykorozyjną produkowanych przez nas zbiorników? W tym celu utrzymujemy ciągłą współpracę z laboratoriami badawczymi, z uznanymi na całym świecie dostawcami sprzętu i powłok oraz ekspertami w dziedzinie chemii i korozji. Finalnie wykorzystując własne doświadczenie, utrzymując wysoce wykwalifikowany personel oraz wykonując szeroki zakres badań nieniszczących, każdego dnia dostarczamy produkty najwyższej jakości. Są to trwałe, bezpieczne dla środowiska zbiorniki o wysokiej odporności na korozję.